انتخاب دامین :

انتخاب یک دامنه [آدرس وب سایت] مناسب  ، کوتاه با رعایت قواعد موجود در این زمینه ، علاوه بر سهولت دسترسی و به یاد سپاری آدرس وب سایت شما باعث افزایش بازدید وب سایت نیز گردد،

 

یک دامین علاوه بر بیان نام سایت معرف نوع فعالیت ، جنس وب سایت ، محل فیزیکی مربوط به سایت و … است. یک دامین کامل به صورت www.DomainName.TLD.Country است .

ثبت دامین اولین قدم در راه اندازی سایت می باشد و بی شک یکی از تاثیرگذاریترین قدم آن ، چرا که انتخاب این نام بای هدفی که شما سایت راه انداخته ایید بسیار حائز اهمیت می باشد . چرا که انتخاب نامی که مناسب و راحت باشد و در خاطر دیگران بماند بیار مهم می باشد مخصوصا زمانی که هدف سایت کار و کسب درآمد و نماینده یک شرکت باشد ، در آن صورت انتخاب نام مناسب اهمیت بیشتری خواهد داشت .

انتخاب دامنه مورد نظر هم اهمیت خاص خود را دارد چرا که انتخاب پسوند ، گرچه الآن کمتر به آن اهمیت داده می شود ، اما می تواند بیانگر هدف سایت می باشد . البته گاهی انتخاب اسم دامین که مهمتر می باشد ، نام در نظر گرفته شده قبلا گرفته شده است ، پس می توانید همان نام را در پسوند دیگر گرفته شد چرا که اسم آن مهمتر می باشد . مثلا وقتی .com گرفته شده باشد می توانید پسوند های دیگر را امتحان کنید .

برای داشتن سایت باید یک نام برای سایت انتخاب کنید تا از دنیای نت یک قسمتش را به نام خود کنید .
و اسمی که برای سایت می نویسین همان دامین هست ====>>> www. Domain.com
ومعمولا آدرس سایت تشکیل شده از دامین و پسوند آن که بعد از نقطه یا همان دات Dot قرار می گیرد. مثلا دامین MTDesign با پسوند ir
www.MTDesign.ir
دامین به کوچکی و بزرگی حروف حساس نمی باشد . یعنی زدن MtDesign.iR با  MTDesign.Ir  فرقی ندارد .

.

پسوند ها انواع مختلفی دارند و نسبت به کارکرد سایت انتخاب می شود :

com.
به معنی ( Commercial ) این پسوند جزء متداولترین پسوندها می باشد و نشان دهنده این است که سایت ، مربوط به یک شرکت تجاری بین المللی است. امروزه این پسوند به قدری متداول می باشد که اکثر مردم تصورشان این است که تنها این پسوند وجود دارد و می بایست از طریق این پسوند Domain خود را ثبت کنند.

———————————————–

Net.

( به معنی Network ) و نشان دهنده شرکتهایی می باشد که در زمینه خدمات دهی سرویسهای اینترنت یا ISP فعالیت می کنند.

———————————————–

.org

(به معنی Organization ) و نشان دهنده سازمانهای غیر دولتی می باشد.

.edu
.info
.biz
.gov
———————————————–

و پسوند مخصوص کشور ها
.ir ایران
.uk انگلستان
.us آمریکا
.ae امارت

———————————————–

.co.ir شرکت های تجاری ایرانی

.ac.ir دانشگاه های ایران

.gov.ir سایت های دولتی مربوط به ایران
———————————————–

.

نکات اصلی پیرامون انتخاب دومین مناسب :

برای انتخاب دامین مناسب نکات زیر را در نظر بگیرید :

۱- کارکترهای مجاز در انتخاب دامین ، عبارتند از : حروف a تا z ، اعداد ۰ تا ۹ و خط تیره ( – ) ، در ضمن حروف کوچک و بزرگ تفاوتی نمی کند .

۲- تا حد ممکن طول کوتاه داشته باشد.

۳- متناسب با نوع فعالیت سایت باشد

۴- از حروف جدا کننده (-) و اعداد تا حد امکان استفاده نشود.

۵- تایپ آن برای بیننده راحت باشد.

۶- دامین حتما به نام خودتان ثبت شود و اطلاعات Domain مانند: Email، آدرس، تلفن، و فکس، به نام خودتان یا شرکتتان باشد. زیرا این اطلاعات را براحتی می توان از طریق سایتهای ثبت کننده Domain استخراج کرد و در صورتی که اطلاعات مربوط به دیگری باشد، صاحب Domain شناخته نمی شوید.

۷- به هیچ عنوان نام خود را در سایتهایی که مجانی Domain ثبت می کنند، ثبت نکنید.

۸- برای اینکه بتوانیم بیشترین استفاه را از یک سایت اینترنتی نماییم انتخاب نام بسیار مهم است چرا که یاد آوردن یک نام که ترجیحا به نام واقعی ما یا تجارتمان نزدیک باشد به همان اندازه مهم است که داشتن یک وب سایت خوب . در نظر بگیرید بهترین فروشگاه دنیا را داشته باشیم اما آدرسش آنقدر پیچ در پیچ و یاد گرفتن آن آنقدر سخت باشد که هیچکس به سراغمان نیاید
( هر چند که یک راه حل برای جبران این نقیصه وجود دارد اما دسترسی به آن به راحتی خریدن یک نام خوب نیست . )

/ 0 نظر / 5 بازدید